Wybielanie zębów z aparatem ortodontycznym to zagadnienie które opiszemy w tym artykule. Oczywiście każdy z nas marzy o promiennym białym uśmiechu, dlatego często zastanawiamy się jak wybielić zęby i jak poradzić sobie z nieestetycznymi przebarwieniami. Zazwyczaj moglibyśmy po prostu zastosować paski wybielające zęby i zapomnieć o całej sprawie. Tutaj opisujemy jak używać paski Crest. Jednak jak jest w przypadku osób noszących aparat na zęby?
Czy można wybielić zęby nosząc aparat ortodontyczny na zębach?
Zaleca się aby wybielanie zębów wykonać przed założeniem stałego aparatu na zęby lub już po jego zdjęciu. Jednak czy można wybielić zęby z aparatem? Jak wybielić zęby z aparatem? Dysponujemy dzisiaj technologią która pozwoli wybielić zęby podczas gdy mamy założony aparat ortodontyczny. W takim przypadku należy jednak być świadomym możliwych konsekwencji takiego wybielania.


Po pierwsze, stały aparat na zęby dokładnie przylega do powierzchni zęba poprzez zamki. Gdy zdecydujemy się na wybielanie mając założony aparat pod zamkami zostaną wyraźnie widoczne plamki w miejscach do których nie wniknął preparat wybielający, najczęściej tlenek wodoru. Do tego istnieje też kolejne ryzyko związane z krzywizną samych zębów, jeśli te nie są proste istnieje spore ryzyko, że czynnik wybielający nie dotrze do wszystkich zakamarków.
Trzeba też liczyć się z faktem, że efekt wybielonych zębów pomimo rozjaśnienia o kilka tonów może być niewidoczny pod stałym aparatem ortodontycznym. Warto przy okazji wspomnieć, że czas noszenia aparatu na zęby wynosi od kilku miesięcy do nawet 3 lat. A więc już po samym zdjęciu aparatu będziemy zmuszeni powtórzyć zabieg aby pozbyć się przebarwień i odnowić efekt wybielenia.
Wybielanie zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego. Jak wybielić?
Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na założenie aparatu na zęby to czeka nas bardzo dobra wiadomość. Można je wtedy wybielić, choć nie we własnym domu Najlepiej jest zdecydować się na zabieg na około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem założenia aparatu. Taki margines czasu pozwoli nam na uspokojenie sytuacji w naszej jamie ustnej. Zęby dostaną czas na odbudowanie szkliwa i nie będą już wrażliwe, a zyskają nawet na tym nasze dziąsła, które również skorzystają z przerwy na regenerację. Ostatecznie wybielanie zębów przed zamontowaniem stałego aparatu na zęby posiada minusy podobne do wybielania nosząc aparat. Wciąż tlenek wodoru może nie dotrzeć do wszystkich zakamarków ze względu na krzywizny występujące w łuku zębowym, a same efekty wybielenia zostaną skutecznie zasłonięte zamkami aparatu.

Wybielanie zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Najlepsze co możemy zrobić dla siebie i naszych zębów to wybielenie zębów po zdjęciu aparatu. Tylko w takim przypadku jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich skutków ubocznych związanych z wybielaniem i stosowaniem aparatu. Jako, że masz już całkowicie wyprostowane zęby, wystarczy, że odczekasz chwilę i dasz im czas na odbudowę wszystkich podrażnionych tkanek. Następny krok na jaki powinieneś się zdecydować to wizyta w gabinecie stomatologicznym i wykonanie standardowego przeglądu i zaleczenie wszelkich ubytków i próchnic w jamie ustnej. To bardzo ważny element, szczególnie dlatego, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego mogą pojawić się odwapnienia w miejscu kontaktu aparatu ze szkliwem. Sprawdź też co jeść po wybielaniu zębów, opisujemy tam jakie produkty jeść, a jakich unikać podczas białej diety.