Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla 3-latka? Sprawdzamy

Podróżując z dziećmi, warto pamiętać o zapewnieniu im bezpieczeństwa, komfortu i wygody. Dlatego, istotną kwestią jest odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka. Chcesz, by Twój 3-latek miał udaną i przyjemną podróż? W niniejszym artykule poznasz najlepszy model fotelika samochodowego dla 3-letniego dziecka. Dzięki temu zagwarantujesz młodemu pasażerowi bezpieczną i satysfakcjonującą podróż. Sprawdź!

Fotelik samochodowy Carrot dla dziecka a przepisy

Przed zakupem fotelika samochodowego dla niepełnosprawnych Carrot 3 XL, warto poznać najnowsze przepisy ruchu drogowego. Od 2015 roku w Polsce zaczęły obowiązywać nowe regulacje, zgodnie z którymi dziecko do 150 centymetrów wzrostu niezależnie od wieku ma obowiązek podróżowania w foteliku samochodowym. Zapis ten znajdziemy w ustawie pt. „Prawo o ruchu drogowym”. Wyjątkiem jest dziecko ważące ok. 40 kilogramów, które może podróżować na tylnym siedzeniu w foteliku Carrot 3, jeżeli miara jego wzrostu przekracza 135 cm.

Wybierz najlepszy fotelik dla dziecka już teraz!

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, warto wziąć pod uwagę określone kryteria. Poniżej przedstawiamy listę funkcji, jakie powinien posiadać najlepszy fotelik samochodowy.

1. Standardy bezpieczeństwa – przy zakupie fotelika samochodowego, najważniejszą kwestią jest sprawdzenie, czy produkt zapewnia dziecku stuprocentową ochronę i bezpieczeństwo. W tym celu warto zweryfikować, czy towar spełnia odpowiednie wymagania techniczne. W tym przypadku ważny jest europejski certyfikat bezpieczeństwa określony symbolem ECE R44-04 i ECE R44-03, który świadczy o spełnieniu podstawowych standardów. Dodatkowo można sprawdzić, jakie wyniki osiągnął produkt w testach zderzeniowych w skali od 1 do 5.

2. Możliwość regulacji – chcąc zapewnić dziecku komfort i wygodę, warto dokonać wyboru produktu, który pozwoli na regulację poszczególnych elementów takich jak zagłówek (miejsce, gdzie dziecko trzyma główkę). Parametry takie jak waga oraz wzrost dziecka mogą ulec zmianie, dlatego istotne jest sprawdzenie, jak działa regulacja pasów.

3. Materiał wykonania – warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest fotelik. Odpowiedni produkt zabezpieczy dziecko przed poceniem.

4. Łatwy i bezpieczny montaż – właściwy produkt powinien umożliwiać łatwy i bezpieczny montaż. Idealny fotelik posiada uchywty boczne, dzięki którym prawidłowo umieścimy dziecko w foteliku.

5. Dodatkowe funkcje – odpowiedni fotelik powinien być wielofunkcyjny. Podczas podróży istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko zaśnie, dlatego właściwy będzie produkt z funkcją zasypiania, który umożliwi wygodne ułożenie główki podczas spania. Takie rozwiązanie zagwarantuje małemu pasażerowi komfort i wygodę. Niektóre foteliki posiadają również możliwość sygnalizacji świetlnej, dzięki której możesz sprawdzić, czy prawidłowo zamontowałeś produkt.

Wyróżniamy 3 kategorie, dzięki którym możliwy jest właściwy wybór fotelika samochodowego.

Kategoria 0 – niemowlęta o wadze (0-13 kg).

Kategoria 1 – dzieci w wieku 3-4 lat o wadze (9-18 kg).

Kategoria 2 – dzieci o wadze (15-26 kg).

Kategoria 3 – dzieci o wadze (22-36 kg).

3-latek powinien jeździć w foteliku o kategorii 2.


Jak przewozić 3-latka w foteliku samochodowym?

Istotną rolę odgrywa sposób, w jaki przewozimy dziecko. Zgodnie z wytycznymi, dzieci od 2 roku życia mogą być przewożone przodem do kierunku jazdy. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo, dziecko powinno się przewozić tyłem do kierunku jazdy.

Recepta na udaną podróż


Planując rodzinny wyjazd, warto mieć na uwadze komfort, wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Dlatego istotny jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego, spełniającego podstawowe kryteria. Życzymy udanej podróży!